Home  |  Shop & Servicing  |  Free Motion Equipment  |  Rankings  |  Lakes Leisure & Rowing  |  Koaching Korner  |  Events & Competitions  |  Contact

All Time National Rankings
500, 2000, 5000, 10,000 meters, 30 minutes and half marathon. Maltese residents only may submit their times. or in official races. Top times must be verified by a qualified instructor or gym supervisor. Times and distances should be sent to the following e-mail. Rankings@concept2malta.com

Malta Indoor Rowing Records

2000 meters - Men


Men’s Open Category

Pos

Name

Age

Date

Time

Representing

1

Clyde Cutajar 19 17.5.12 6.15.7 Bormla Rowing

2

Lawrence Attard

39

12.6.06

6.17.7

Lakes M.S.C

3

Darren Mascena 27 29.11.08  6.25.6. Westin

4

Stefan Aquilina 29 5.6.07 6.30.4 Lakes M.S.C

5

Jens Azsmus

31

12.11.05

6.30.5

Germany

6

Alex Brown 55 21.10.06 6.33.3 Old Wrecks

7

Clayton Fiteni 26 26.09.09 6.34.0 Lakes M.S.C

8

Richard Cillia

22

12.11.05

6.35.5

Lakes R.C

9

Chris Camilleri

22

12.11.05

6.37.3

M.C.F

10

David Gasan 30 20.10.07 6.38.2 Lakes M.S.C

Men’s Under 18

 

1

Ivan Fillipov

18 21.10.06 6.44.8 Lakes M.S.C

2

Graham Cachia

17

12.11.05

6.49.8

Lakes R.C

3

 Johann Bondin 18 30.9.06 6.51.4 Lakes M.S.C

4

Matthew Asciak 18 29.11.08 6.58.7 Lakes M.S.C

5

Chris Bergedahl 15 4.4.08 6.59.7 Lakes M.S.C

6

Christian Bugeja

18

30.7.04

7.12.2

Lakes R.C

7

Roderick Tabone

16

13.9.04

7.13.3

Lakes R.C

8

James Pugslesovich

17

22.2.11 7.13.9 Lakes M.S.C

9

John Ellul 18 22.8.06 7.15.2 Stompers R.F.C

10

Luke Watts

17

12.4.04

7.16.5

M.R.F.U


Men’s Over 40

 

Pos

Name

Age

Date

Time

Representing

1

Alex Brown 55 21.10.06 6.33.3 Old Wrecks

2

Ken Lake

51

10.6.05

6.50.5

Lakes R.C

3

Adrian Nicholas 40 20.10.07 6.51.0 Independent

4

Tony Widler 41 29.11.08 7.06.7 Independent

5

Frank Wilmot

60

12.11.05

7.08.5

Lakes. R.C

6

Martin Sadleder

42

12.11.05

7.08.6

Lakes R.C

7

Nick Matthews 60 21.10.06 7.12.1 Feelgood

8

Steve Kempster

41

12.4.04

7.14.1

M.R.F.U

9

Don Ross

47

12.11.05

7.16.4

Living Well

10

Gerald Degaetano

41

12.11.05

7.17.1

A.F.M


Men’s Under 15

 

1

Chris Bergedahl

15

4.4.08

6.59.7

Lakes M.S.C

2

James Puglesovich 15 29.11.08 7.26.3 Lakes M.S.C

3

James Dimech

15

20.10.07

7.27.0

Cycle Buddies

4

Mark Puglesovich 15 7.3.11 7.29.8

Lakes M.S.C

5

Mirko Thurm

14

29.12.04

7.33.5

Lakes R.C

6

Albert Saliba

15

28.10.04

7.38.1

Lakes R.C

7

Raphael Sammut 14 5.5.11 7.48.0 Lakes M.S.C

8

Gianluca Bezzina

15

3.8.05

7.50.5

Lakes R.C

9

Lee Bellizzi

14

11.9.04

7.55.5

Lakes R.C

10

Daniel Borg

14

21.10.06

7.58.9

Cycle Buddies

 


 

Malta Indoor Rowing Records

2000 meters - Women

1

Anna Bailey 

55 

21.10.06 

7.34.9 

Old Wrecks 

2

Isabelle Zarb

42

21.10.06

7.45.3

 Malta National pool

3

Claire De-Marco

41

15.10.06

7.49.7

Lakes M.S.C

4

 Elaine Genovese

 21

 16.3.12

 7.58.2

 M.T.F

5

 Natalie Hague

 19

 14.9.08

 7.59.1

 Lakes M.S.C

6

Annalise Schembri

20

12.11.05

 8.08.8

Lakes R.C

7

 Mariela Greshik

 21

30.4.11

 8.10.2

Germany 

8

     Rebecca Strickland      38        7.12.12

8.13.2

Lakes M.S.C

9

  Steffi Sullivan

 19

15.5.08

  8.13.4

 Lakes M.S.C

10

 Jody Szegeney

  22

 23.7.09

  8.18.2

 Lakes M.S.C 

 


Women’s Under 18 

 

1

Elaine Genovese 17 29.11.08    8.05.6 M.T.F

2

Kim Cassar 16 2.6.08    8.18.3 Lakes M.S.C

3

Lidia Usinger 14 11.4.11 8.20.1  Germany

4

Tiffany William 14 21.2.09 8.25.6 London

5

Steffi Sullivan 18 15.5.07 8.27.2 Lakes M.S.C

6

Klara Sitorova 14 2.3.09 8.29.8 M.T.F

7

Maria Cutajar

14

7.7.04

8.39.7

Lakes R.C

8

Charlene Cutajar

18

21.5.07

8.44.9

Lakes R.C

9

Adelia Saliba

17

9.3.05

8.45.0

Lakes R.C

10

Katrina Sammut 12 7.2.12 8.50.9 M.T.F

Women’s over 40

1

Anna Bailey 55 21.10.06 7.34.9 Old Wrecks

2

Isabelle Zarb

42 21.10.06 7.45.3

 Malta national pool

3

Claire De-Marco 41 15.10.06 7.49.7 Lakes M.S.C

4

Liz Said 60 20.10.07 8.23.7 M.S.R.A

5

Phyllis Sullivan

44

18.6.06

8.34.2

Lakes M.S.C

6

NatalieManchova

 42 21.11.06 8.36.7 Lakes M.S.C

7

Jane Camilleri

 53

20.9.05

8.42.9

Lakes R.C

8

Carmen Camilleri

 48

21.10.05

8.44.7

Lakes R.C

9

Doreen Galea

 46

17.9.04

8.44.5

Lakes R.C

10

Marica Bellizzi

 41

1.6.06

9.03.6

 Independent


Men's open - 5000 meters 

 

Pos

Name

Age

Date

Time

Representing

1

Lawrence Attard

39

3.5.06

16.46.3

Lakes M.S.C

2

Clyde Cutajar 19 24.5.12 17.31.7 Bormla R.C

3

David Gasan 33 6.12.11 17.34.5 Lakes M.S.C

4

Stefan Aquilina 29 1.2.07 17.35.7 Lakes M.S.C

5

Clayton Fiteni 26 18.11.09 17.40.7 Lakes M.S.C

6

Darren Mascena 25 12.10.06 17.42.8 Lakes M.S.C

7

Richard Cilia 22 9.8.05 17.54.1 Lakes R.C

8

Clayton Darmanin

22

 27.6.06

17.58.0

 Senglea R.C

9

John Montanaro 33 7.6.12 17.59.8 Lake M.S.C

10

Daniel Lake 28 14.2.12 18.03.6 Lakes M.S.C

Men's over 40 - 5000 meters

Pos

Name

Age

Date

Time

Representing

1

Ken Lake 53 14.2.08 18.16.3 Lakes M.S.C

2

Martin Sadleder 42 28.5.04 18.34.4 Lakes R.C

3

Frank Wilmot 60 20.9.04 19.07.0 Lakes R.C

4

Sven Duve 40 12.8.06 19.22.8 Lakes M.S.C

5

Gerald Degaetano 41 11.10.05 19.33.1 M.C.F
6 Gerald Strickland 41 22.02.13 19.36.8 Lakes M.S.C

7

Raymond Seychell 41 26.3.07 19.53.7 Body Medics

8

Gordon Asciak 44 6.7.06 19.57.0 Lakes M.S.C

9

Albert Bonello 43 10.9.06 20.19.9 Lakes M.S.C

10

Sean Duffy 42 10.2.04 20.22.4 M.R.F.U

Women's open  - 5000m

1

Isobelle Zarb 42 19.9.06 20.26.5 Malta national pool

2

Claire De-Marco

40 10.9.06 21.06.9 Lakes M.S.C

3

Elaine Genovese 21 6.6.12 21.17.6 Lakes M.S.C

4

Natalie Hague 19 11.9.08 21.18.1 Lakes M.S.C

5

Steffi Sullivan 20 25.3.09 21.29.6 Lakes M.S.C

6

Marriela Greschic

21 28.4.11 21.37.5 Berlin

7

Rebecca Strickland 38 15.02.13 21.38.5 Lakes M.S.C

8

Emma Thornton 21 4.8.12 21.42.3 Leeds

9

Emily Morris 24 28.7.12 21.43.5 Cardiff

10

kim Cassar 16 13.06.08 21.51.5 Lakes M.S.C

 


Men's open - 30 minutes

1

Lawrence Attard 39 4.5.06 8612 Lakes M.S.C

2

 Clayton Darmanin  22  12.7.06  8244 Senglea R.C

3

Darren Mascena 25 9.11.06 8127 Lakes M.S.C

4

Ken Lake 52 5.12.06 8027 Lakes M.S.C

5

David Gasan 30 21.11.07 8014 Lakees M.S.C

6

Stefan Aquilina 29 14.11.06 8012 Lakes M.S.C

7

Johann Bondin 18 17.10.06 8010 Lakes M.S.C

8

Clayton Fiteni 23 12.7.06 8001 Senglea R.C

9

Ivan Fillipov 19 29.12.06 7994 Lakes M.S.C

Men's open -10000m

1

Lawrence Attard

37

31.5.06

35.18.4

Lakes M.S.C

2

Stefan Aquilina 29 25.5.07 36.23.6 Lakes M.S.C

3

David Gasan 34 31.1.11 36.44.6 Lakes M.S.C

4

Richard Cillia 22 29.8.05 36.53.3 Lakes R.C

5

Darren Mascena 25 6.11.06 36.53.9 Lakes M.S.C

6

Clayton Fiteni 26 20.4.09 37.05.2 Lakes M.S.C

7

Clayton Darmanin 23 7.11.06 37.37.5 Lakes M.S.C

8

Ken Lake 52 29.11.06 37.43.3 Lakes M.S.C

9

Ivan Fillipov 19 3.1.07 37.59.6 Lakes M.S.C

10

Martin Sadleder

42

10.6.05

38.00.5

Lakes R.

 

 


Men’s open - 500m

1

Lawrence Attard

37

24.12.04

1.24.7

Lakes R.C

2

Clayton Fiteni 24 12.10.07 1.24..9 Lakes M.S.C

3

Clayton Darmanin 22 5.7.06 1.26.4 Senglea R.C

4

Stefan Aquilina 29 7.02.07 1.26.9 Lakes M.S.C

5

Stof Diamantino

32

10.12.04

1.27.0

M.R.F.U.

6

Darren Mascena 25 26.9.06 1.27.4 Stompers

7

 Ken Lake

51

11.1.06

1.28.5

Lakes R.C

8

 Matthew Muscat Inglott

22

31.1.05

1.28.6

Lakes R.C

9

Edward Friggeri 29 25.1.07 1.29.8 Lakes M.S.C

10

David Gasan

26

18.1.07

1.29.9

M.R.F.U.


Men’s open - half marathon 21097m

 

1

Lawrence Attard

38

23.4.05

1.18.31.3

Lakes R.C

 2

             Ivan Fillipov

    19

 6.1.07

 1.22.17.7

      Lakes M.S.C

3

Martin Sadleder

43

31.3.05

1.23.52.0

Lakes R.C

4

Robert Farrugia

22

30.4.05

1.30.53.9

Lakes R.C

5

Johann Bondin

17

24.4.05

1.31.32.6

Lakes R.C

6

Godwin Bellizzi

45

7.6.06

1.37.22.9

Lakes R.C

 

`